Ačiū Jums...

Ačiū už tai, kad apsilankėte šiame puslapyje. Malonu bus sulaukti atsiliepimų, pastabų, pageidavimų ir laiškų...

2011-07-03

Nepriklausomoje Lietuvoje - pirmieji politiniai kaliniai

28 sausio 2011 ... „Anarchija.lt“ primena, kad kulką į koją gavo ir fotomenininkas Alfredas Girdziušas, 1991 m. apdovanotas Sausio 13-osios medaliu. ...
www.anarchija.lt/.../30777-nepriklausomoje-lietuvoje-pirmieji-politiniai-kaliniai.html
Nepriklausomoje Lietuvoje – pirmieji politiniai kaliniai

  
       Lietuvos valstybė, 2009 metų sausio 16-ąją prieš įtūžusius protestuotojus panaudojusi gumines kulkas ir ašarines dujas, baigia susidoroti su protestuotojais ir teisminiu keliu, taip vis labiau panašėdama į kaimyninę Baltarusiją.  Kaip praneša BNS, prokuroras siūlo 28 asmenis, kaltinamiems prieš dvejus metus kėlus riaušes prie Seimo, skirti „realias“ laisvės atėmimo bausmes nuo dvejų iki trejų metų.

       Vilniaus apygardos prokuratūros prokuroras Paulius Jablonskas sakė, jog surinkti duomenys leidžia 2009-ųjų sausio 16 dienos įvykius prie parlamento klasifikuoti kaip riaušes.

       "Apibendrinant tuos duomenis, kurie buvo ištirti teisme, ir atsižvelgiant į tai, kad tie veiksmai buvo masiški, tai nebuvo konkretaus asmens privataus pobūdžio veiksmai - visos šitos aplinkybės, mano supratimu, leidžia padaryti kaltinimą, kad visgi riaušės vyko, ir šie asmenys, kurių byla vyko, turi atsakyti už padarytą nusikalstamą veiką", - po posėdžio žurnalistams sakė prokuroras.

       Jis taip pat pažymėjo, kad iš riaušininkų pusės buvo panaudotas šaunamasis ginklas - tai taip pat viena iš riaušes kvalifikuojančių aplinkybių. Prokuroro teigimu, vaizdo įraše matyti, kaip kaltinamasis Arturas Laveckis šaudė į pareigūnų pusę, pas jį vėliau buvo aptiktas dujinis ginklas.

       "Tai mums leidžia daryti išvadą, kad buvo naudojamas šis šaunamasis ginklas ir tokiu būdu yra kvalifikuojantis požymis - būtent šaunamojo ginklo naudojimas", - dėstė prokuroras. Žinoma, policininkai, valstybės užsakymu šaudžiusiems į nekaltus žmones, kaltinimų nesusilauks. „Anarchija.lt“ primena, kad  kulką į koją gavo ir fotomenininkasAlfredas Girdziušas, 1991 m. apdovanotas Sausio 13-osios medaliu.

       A.Levickį prokuroras siūlo įkalinti trejiems metams. Tai didžiausia prokuroro pasiūlyta bausmė. Be A.Levickio, ji taip pat pasiūlyta Leonidui Ivanovui.

       Iš kaltinamųjų solidariai taip pat prokuroras siūlo priteisti per riaušes padarytą žalą. Didžiausias iš jų - Seimo kanceliarijos, kuri prašo atlyginti daugiau kaip 200 tūkst. litų. Ir visa tai – už išdaužytus Seimo langus, kurie minėtai kanceliarijai svarbesni už nuo krizės nukentėjusius žmones.

       Teismo posėdyje prokurorui baigus skaityti kaltinamąjį aktą, kai kurie iš kaltinamųjų gynėjų replikavo, kad tai bus "pirmieji politiniai kaliniai nepriklausomoje Lietuvoje". Ginamosios kalbos numatomos kitame teismo posėdyje.

       Kaltinamieji prokuroro kalbą palydėjo plojimais ir šūksniais "ačiū, prokurore".

       Šioje byloje kaltinami ir siūlomi įkalinti Darius Subotkevičius, Tadas Šoblis, Romas Vaicekauskas, Genrikas Lisovskis, Edgaras Švabauskas, Aleksandras Daško, Tomas Čaikauskas, Karolis Lenkovskis, Jurijus Šidlionokas, Edgaras Jonušas, Andrejus Artemenko, Slavomiras Stankevičius, Aleksandras Aškelovičius, Tomas Virbickas, Aivaras Avgustinas, Česlavas Dukelis, Česlovas Bitovtas, Tomas Čedrauskas, Vadimas Kundinovičius, Aleksejus Druzevas, Saulius Stepaitis, Saulius Žukauskas, Arturas Pantiuchinas, L.Ivanovas, Sigitas Astratovas, Michailas Gajevskis, A.Laveckis ir Veslavas Lukaševičius.

      Anksčiau šioje byloje kaltinamuoju buvusio Skomanto Pakalkos byla atskirta - jis bus teisiamas atskirai. Jis kurį laiką slapstėsi nuo tesėsaugos, šiuo metu jis yra suimtas, BNS informavo teisme. „Anarchija.lt“ primena, kad Lietuvos pareigūnai nepilnametį Skomantą medžiojo net Didžiojoje Britanijoje.

       Maksimali bausmė pagal Baudžiamojo kodekso 283 straipsnio 2 dalį, numatančią atsakomybę „riaušių organizatoriams, provokatoriams, smurtautojams ar turtą niokojusiems ar kitaip šiurkščiai viešąją tvarką pažeidusiems asmenims, kurie priešinosi policininkams arba naudojo šaunamąjį ginklą ar sprogmenis“, yra šešeri metai.

       2009 metų sausio 16-ąją Vilniuje, Nepriklausomybės aikštėje, vykęs profesinių sąjungų organizuotas mitingas prieš Vyriausybės padidintus mokesčius baigėsi riaušėmis. Per jas nukentėjo apie 30 žmonių, išdaužta dalis Seimo langų, apgadinti kai kurie aplinkiniai pastatai, bandyta įsiveržti į Seimą. Profsąjungų atstovai tąkart nuo riaušininkų atsiribojo.

       Riaušininkus tramdę Viešojo saugumo tarnybos pareigūnai panaudojo ašarines dujas, gumines kulkas.

       "Dėl policijos ir Viešojo saugumo tarnybos pareigūnų veiksmų buvo išnagrinėta daug skundų ir šitie prašymai pradėti ikiteisminį tyrimą pareigūnų atžvilgiu apygardos teismo nutartimis buvo atmesti. Tie sprendimai yra įsiteisėję, jie yra prijungti prie šios baudžiamosios bylos", - žurnalistams pažymėjo P.Jablonskas.

       Kaip byloja liaudies išmintis, šuo šuniui gerklės nekanda.

       BNS ir Anarchija.lt info
       2011.01.28.
Tags:
·         riaušės
·         sausio 16
·         teismas

Komentarų nėra: